NEXT SHOW Sunday 1st February 2015
Entry Form Schedule

Sunday 2nd February 2014 at Thorpe Willoughby Village Hall
Judges:
Rough Collie- Miss J Pembleton
Smooth Collie- Ms P Meacham
Best in Show- Mrs S Wigglesworth

Best in Show: Chantique Huggy Bear for Tiganlea JW
Reserve Best in Show and Best Opposite Sex: I’m Scarlett Johannson of Moon River for Chantique (imp, Fra)
Best Puppy in Show: Chantique Fairy Dust
Best Veteran in Show: Ch Takhisis Lady Lucia


Best of Breed (Rough Collie) Chantique Huggy Bear for Tiganlea JW
Reserve Best of Breed (Rough Collie) I’m Scarlett Johannson of Moon Rover for Chantique (imp, Fra)
Best Puppy (Rough Collie) Chantique Fairy Dust
Best Veteran (Rough Collie) Ch Takhisis Lady Lucia

Best of Breed (Smooth Collie) Alopex Little Summer
Reserve Best of Breed (Smooth Collie) Alopex Matt Finish
Best Puppy (Smooth Collie) Breckamore Blushing Groom
Best Veteran (Smooth Collie) Alopex Matt Finish

Rough Collie : (56 exhibits, 81 entries)

ROUGH DOGS

Best Dog: Chantique Huggy Bear for Tiganlea JW
Reserve Best Dog: Chantique Hot Toddy
Best Puppy Dog: Tiganlea Trouble Maker

Class 1: Veteran Dog or Bitch (3 entries)
1st Ch Takhisis Lady Lucia
2nd Emryks Ellie at Lingwell
3rd Nutslade Miss Misty May

Class 2: Special Beginners Dog or Bitch (2 entries)
1st Mirifico Blackberry Wine
2nd Jards Chrystal Rose Gold

Class 3: Minor Puppy Dog (4 entries) (1 abs)
1st Tiganlea Trouble Maker BPDIB
2nd Starlyn Diamonds ‘R’ Forever
3rd Telforth Tony

Class 4: Puppy Dog (1 entry) (1 abs)

Class 5: Junior Dog (1 entry) (1 abs)

Class 6: Maiden Dog (no entries)

Class 7: Graduate Dog (6 entries)
1st Bentley Blue at Monsolana of Aldreen JW (imp)
2nd Rosschell It Started With a Kiss at Chelborn
3rd Coarhabeg Osprey with Leningay
4th Gemastra Cold as Ice

Class 8: Post Graduate Dog (6 entries) (3 abs)
1st Sandcourt Sampsons Secret at Phylyden
2nd Coarhabeg Snowy Albatross with Leningay
3rd Ileyda Karlsberg

Class 9: Limit Dog (3 entries)
1st Chantique Hot Toddy RBDIB
2nd Karcasm Royal Doulton
3rd Aldrine Innuendo JW

Class 10: Open Dog (3 entries) (1 abs)
1st Chantique Huggy Bear for Tiganlea JW BDIB
2nd Takhisis High Voltage

ROUGH BITCHES

Best Bitch: I’m Scarlett Johannson of Moon River for Chantique (imp, Fra)
Reserve Best Bitch: Jopium Magical Dream
Best Puppy Bitch: Chantique Fairy Dust

Class 11: Minor Puppy Bitch (9 entries) (3 abs)
1st Kourika Krushed Krystal
2nd Camanna Caught in a Spell
3rd Telforth Little Mix

Class 12: Puppy Bitch (11 entries) (3 abs)
1st Chantique Fairy Dust BPBIB BPIS
2nd Kourika Krushed Krystal
3rd Merrimead Loving Spoonful
4th Tiganlea Silver Trinket at Sabiha

Class 13: Junior Bitch (8 entries) (3 abs)
1st Takhisis Lady Grace
2nd Coarhabeg Forget Me Not
3rd Mirifico Blackberry Wine
4th Monsolana Risper on the Wind over Aldreen (imp)

Class 14: Maiden Bitch (8 entries) (2 abs)
1st I’m Scarlett Johannson of Moon River for Chantique (imp, Fra) BBIB
2nd Merrimead Loving Spoonful
3rd Coarhabeg Forget Me Not
4th Erjon Easter Lily

Class 15: Graduate Bitch (7 entries) (3 abs) (1 withdrawn)
1st Jopium Magical Dream RBBIB
2nd Hazlenut Des Vergers De Iacchos (imp, Fra)
3rd Erjon Ebony Rose (taf)

Class 16: Post Graduate Bitch (4 entries) (2 abs)
1st Jopium Magical Dream
2nd Dallinaire Touch the Sky

Class 17: Limit Bitch (3 entries) (1 abs)
1st Coarhabeg Floral Dance
2nd Wicani Love on Blue Fridays

Class 18: Open Bitch (2 entries) (1 abs)
1st Coarhabeg Blowing in the Wind



Smooth Collies (13 exhibits, 13 entries)

DOGS

Best Dog: Alopex Matt Finish
Reserve Breckamore Blushing Groom
Best Puppy Dog: Breckamore Blushing Groom


Class 19: Puppy Dog (2 entries)
1st Breckamore Blushing Groom BPDIB RBDIB RBPIS
2nd Oakestelle Sebatian Bach

Class 20: Junior Dog (no entries)

Class 21: Post Graduate Dog (1 entry)
1st Foxearth Fashion Guru for Koczkodan

Class 22: Open Dog (no entries)

Class 23: Veteran Dog (1 entry)
1st Alopex Matt Finish BD BVIB

BITCHES

Best Bitch: Alopex Little Summer
Reserve Best Bitch: Oakestelle Venus de Milo
Best Puppy Bitch: Oakestelle Venus de Milo


Class 24: Puppy Bitch (2 entries) (1 abs)
1st Oakestelle Venus de Milo RBBIB BPBIB

Class 25: Junior Bitch (1 entry) (1 abs)

Class 26: Post Graduate Bitch (1 entry) (1 abs)

Class 27: Open Bitch (4 entries)
1st Alopex Little Summer BBIB
2nd Alopex Marionette of Oakestelle
3rd Foxearth Fingerprint
4th Manordeifi Satin Doll of Koczkodan

Class 28: Veteran Bitch (1 entry) (1 abs)