Yorkshire Collie Club Open Show
Sunday 1st February 2015 at the Thorpe Willoughby Village Hall
Judges:
Rough Collie- Cathy Howard
Smooth Collie- Brian Hull
Best in Show- Mrs Jill Oliver

88 exhibits, 104 entries

Best In Show: Corydon Blue Fizz
Reserve Best in Show & Best Opposite Sex: Ladnar Harvey Moon JW
Best Puppy in Show: Moonpromises Ever After (imp,Cze)
Best Veteran in Show: Emryks Ellie at Lingwell

Rough Collies (75 exhibits, 89 entries)

Best of Breed: Corydon Blue Fizz
Reserve Best of Breed: Ladnar Harvey Moon JW
Best Puppy in Breed: Moonpromises Ever After
Best Veteran in Breed: Emryks Ellie at Lingwell

Rough Dogs

Best Dog: Ladnar Harvey Moon JW
Reserve Best Dog: Ladnar Timeshare for Rashel
Best Puppy Dog: Moonpromises Ever After (imp, Cze)

Rough Bitches

Best Bitch: Corydon Blue Fizz
Reserve Best Bitch: Churchoak Truly for Seryphina
Best Puppy Bitch: Corydon Dark Victress

 


Class One: Veteran Dog or Bitch (5 entries, 1 absent)
1st: Emryks Ellie at Lingwell
2nd: Coarhabeg Blowin in the Wind
3rd: Sabiha’s Sweet Melody
Res: Corydon Rio Onda at Bellawave

Class Two: Special Beginners Dog or Bitch (2 entries)
1st: Rosschell Double Trouble
2nd: Libanel Magical Martinique

Class Three: Minor Puppy Dog (4 entries, 2 absent)
1st: Moonpromises Ever After (imp, Cze)
2nd: Takhisis Trick or Treat

Class Four: Puppy Dog (2 entries, 1 absent)
1st: Rosschell Double Trouble

Class Five: Junior Dog (2 entries, 2 absent)

Class Six: Maiden Dog (3 entries, 1 absent)
1st: Rosschell Will I Am at Libanel
2nd: Rosschell Double Trouble

Class Seven: Graduate Dog (8 entries, 4 absent)
1st: Ladnar Harvey Moon JW
2nd: Jopium Stolen My Heart at Lingwell
3rd: McLeods Dealers Illegal Dancer
Res: Ronansprey Ronan in the Deep

Class Eight: Post Graduate Dog (4 entries, 1 absent)
1st: Gemastra Cold as Ice at Treweek
2nd: Coarhabeg Snowy Albatross with Leningay
3rd: Aqualita One Love

Class Nine: Limit Dog (6 entries, 1 absent)
1st: Karcasam Royal Doulton
2nd: Coarhabeg Sea Hawk
3rd: Aldreen Innuendo JW
Res: Chantique Hot Toddy
VHC: Aqualita One Love

Class Ten: Open Dog (3 entries, 1 absent)
1st: Ladnar Timeshare for Rashel
2nd: Barrenclough Touch of Class JW Sh CM

Class Eleven: Minor Puppy Bitch (7 entries, 2 absent)
1st: Bellawave Caught in a Dream
2nd Moonkisses From Ever After (imp, Cze)
3rd: Takhisis Lady Lucinda
Res: Aldermeade Kristen Bell
VHC: Libanel Magical Martinique

Class Twelve: Puppy Bitch (5 entries, 1 absent)
1st: Corydon Dark Victress
2nd: Aldreen Dressed to Impress
3rd: Monsolana Butterfly Blue Over Barrenclough (naf)
Res: Aniesh Misty Blue Moon of Sillito

Class Thirteen: Junior Bitch (4 entries, 2 absent)
1st: Monsolana Butterfly Blue Over Barrenclough (naf)
2nd: Aniesh Misty Blue Moon of Sillito

Class Fourteen: Maiden Bitch (4 entries, 1 absent, 1 withdrawn)
1st: Gemastra Just One Kiss at Treweek
2nd: Jards Crystal Rose Gold

Class Fifteen: Graduate Bitch (8 entries, 5 absent)
1st: Monsolana Butterfly Blue Over Barrenclough (naf)
2nd: Erjon Ebony Rose at Libanel
3rd: Jards Crystal Rose Gold
Class Sixteen: Post Graduate Bitch (11 entries, 1 absent, 1 withdrawn)
1st: Corydon Blue Fizz
2nd: Churchoak Truly for Seryphina
3rd: Erjon Edna
Res: Cariadhaf Candy Kisses
VHC: Lynmead Amalie Love is Blue at Telforth

Class Seventeen: Limit Bitch (8 entries, 1 absent)
1st: Wicani Love on Blue Fridays at Rosscarr
2nd: Camanna Naomi Campbell
3rd: Camanna Cotton Pickerninny
Res: Coarhabeg Crystal Spirit at Ronansprey
VHC: Tiganlea Silver Trinket at Sabiha

Class Eighteen: Open Bitch (4 entries)
1st: Wicani Love on Blue Fridays at Rosscarr
2nd: Camanna Chinese Wispers
3rd: Amalie Lynmead Honey Honey for Alanita
Res: Aniesh Misty Blue Moon of Sillito


Smooth Collie (13 exhibits, 15 entries)

Best of Breed: Blamorder Back to the Future
Reserve Best of Breed: Juniperwood Jubilation
Best Veteran in Breed: Lilymead Agamemnon

Best Dog: Blamorder Back to the Future
Reserve Best Dog: Lilymead Agamemnon

Best Bitch: Juniperwood Jubilation
Reserve Best Bitch: Manordeifi Satin Doll of Koczkodan


Class Nineteen: Puppy Dog (No entries)

Class Twenty: Junior Dog (1 entry)
1st: Blamorder Back to the Future

Class Twenty One: Post Graduate Dog (3 entries)
1st: Blamorder Back to the Future
2nd: Lilymead Agamemnon
3rd: Juniperwood Kinda Smar

Class Twenty Two: Open Dog (2 entries, 2 absent)

Class Twenty Three: Veteran Dog (2 entries, 1 absent)
1st: Lilymead Agamemnon

Class Twenty Four: Puppy Bitch (1 entry, 1 absent)

Class Twenty Five: Junior Bitch (No entries)
Class Twenty Six: Post Graduate Bitch (3 entries, 1 absent)
1st: Juniperwood Jubilation
2nd: Koczkodan Nos Kerenza

Class Twenty Seven: Open Bitch (3 entries, 2 absent)
1st: Manordeifi Satin Doll of Koczkodan